Fundusz Europejski
Cele projektu:
Głównym celem projektu jest wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa Hotel pałac Staniszów Dzida Wacław poprzez wdrożenie innowacyjnego procesu technologicznego umożliwiającego produkcję opartego na autorskiej recepturze Likieru Staniszewskiego. W rezultacie przedsięwzięcia do oferty przedsiębiorstwa włączony zostanie autorski produkty charakteryzujące się prozdrowotnym działaniem bazującym na własności podstawowych surowców tj. owoców leśnych i ziół karkonoskich.
Cel główny osiągnięty zostanie poprzez następujące cele szczegółowe:
- zakup i wdrożenie instalacji do produkcji, rozlewania i pakowania likieru
- wdrożenie do oferty Wnioskodawcy innowacji produktowej na skalę światową (nieznanej i niestosowanej)
- wdrożenie do oferty Wnioskodawcy innowacji procesowej na skalę światową (nieznanej i niestosowanej)
- stworzenie 1 miejsca pracy na stanowisku Specjalisty ds. innowacyjnego produktu.
Efektem realizacji przedmiotowego projektu będzie:
- wzrost konkurencyjności Spółki na rynku krajowym i zagranicznym (oferta Pałacu Staniszów skierowana jest także bowiem do klientów zagranicznych, głównie z Niemiec)
- wzrost innowacyjności Spółki poprzez wdrożenie autorskich rozwiązań recepturowych
- wzrost przychodów spowodowany poszerzeniem oferty
- wzrost rozpoznawalności marki Pałac Staniszów
- wzmocnienie pozycji marki na rynku produktów tradycyjnych i ekologicznych.
Wartość całkowita projektu: 725 700,00 PLN
Wkład Funduszy Europejskich: 247 800,00 PLN
Innowacyjność produktowa
Wdrożono na rynek nowy produkt- Likier Staniszowski- oparty o autorską recepturę (produkt nie znany i niestosowany), a także innowację procesową- innowacyjną technologię produkcji Likieru (znaną i stosowaną w kraju do 3 lat). Receptura opracowana przez technologów Wnioskodawcy pozwala na otrzymanie nowej kategorii produktu przy użyciu tradycyjnych metod scukrzania za pomocą słodu i destylacji zacieru owocowego przeprowadzanej m.in w alembikach. Bazą receptury jest historyczna mieszanka autorstwa Echt Stonsdorfer''a, zmodyfikowana przez Wnioskodawcę. W skład unikatowego likieru wchodzą przede wszystkim owoce leśne i zioła karkonoskie, tak, by napój niósł ze sobą możliwie największe walory prozdrowotne i smakowe.
Innowacyjność procesowa
Innowacja procesowa opiera się na zastosowaniu nowoczesnego, innowacyjnego sposób rozlewu nalewek dzięki zastosowaniu nalewarki w technologii próżniowej. Urządzenie jest idealne do napełniania destylatów alkoholowych, w tym cieczy o stosunkowo dużej lepkości. Dzięki swojej przemyślanej budowie oraz najwyższej jakości użytych materiałów nalewarka jest idealnym rozwiązaniem do rozlewu likieru. Pozwala ustawić poziom napełnienia butelki, regulować prędkość napełniania butelki i wykorzystywana jest do napełniania każdego typu i rozmiaru butelek.
Zastosowanie technologii próżniowej w praktyce oznacza, że rozlewane medium nie styka się żadnymi elementami mechanicznymi pomp, a jedynie jest transferowane przez węże z atestem spożywczym. Dzięki temu napój jest czysty i nie jest narażony na obce zanieczyszczenia. Smak zaś nie jest w żaden sposób zniekształcony. Technologia użyta w nalewarce jest technologią znaną i stosowaną w kraju do 3 lat.
Ekoinnowacja
Dzięki realizacji przedmiotowego projektu Wnioskodawca wdrożył procesy technologiczne mające znamiona ekoinnowacji, które pozwalają na oszczędność zasobów i zużycia surowca. Wdrożenie linii technologicznej, dzięki zastosowanym w niej rozwiązaniom, umożliwia oszczędność energii elektrycznej (na poziomie 30%, dzięki rozwiązaniom ujętym w nalewarce; moc: 120 WATT; zasilanie: 220 V - 50/60 Hz).